Mezi mou obživu patří mimo jiné i fotografování. Fotím portréty, akce a v neposlední řadě svatby. Snažím se zachytit každý výraz dojatých rodičů, vřeštících dětí nebo chvějící se nevěsty. Moment, který ale stál za zdokumentování jsem ovšem nedokázal vinou šoku zaznamenat.

Je zvykem, že nevěsta musí být na svatbě ta nejkrásnější. Proto si slečna (budoucí paní) usmyslela, že bude mít jedinečné entreé. Na břehu jezírka, uprostřed malého bílého altánku stál nervózní manžel a již vyhlížel svou vyvolenou. Ta se za pomoci svého otce dopravila ke svému nastávajícímu díky malé dřevěné loďičce. Nevěsta elegantně vystoupila z loďky a obřad mohl bez okolků začít. Plavidlo zůstalo ladem u břehu a nikdo mu nevěnoval větší pozornost. Po obřadu se tradičně šlo na oběd, krájel se dort a začala veselka. Fotil jsem jako o život. Proslovy, první tanec, krájení. Všechno šlo jako po másle.

Po čase jsem musel opustit sál a jít ven, nadýchat se čerstvého vzduchu. Postávám před vstupními dveřmi a pozoruji rodinku s dětmi jak neopatrně nastupují do lodičky. Je jich tolik, že si říkám, že se každou chvíli musí potopit. I tak tomu ale přestanu věnovat pozornost a začnu si hrát s mobilním telefonem. Po asi pěti minutách sjíždění svých sociálních profilů uslyším nelidský křik. Onen křik se dožaduje jakéhosi Vojty. zvednu hlavu od telefonu a vidím běsnící rodiče, jak skáčou z lodičky do vody a oba dva se střídavě potápí. Mezitím vychází lidi ze sálu a udiveně sledují celkovou situaci. Já se nehrnu dopředu a radši postávám v pozadí veškerého dění. Rodiče začínají hysterčit a volat na všechny strany: „Vojto kde si?!“. Abych i já projevil nějakou empatii a lidskou iniciativu, začnu se rozhlížet.

Vedle sebe vidím malého chlapce který to všechno tak nějak v klidu sleduje a u toho rytmicky uždibuje vidličkou malé kousky svatebního dortu. Rozhodnu se, že začnu pátrat po Vojtovi na vlastní pěst a oslovím malého chlapce otázkou, zda náhodou neviděl Vojtu a jestli vůbec ví, kdo to je. Odpověděl mi poměrně klidným, kontrolovaným hlasem: „To jsem já. Já na tu blbou lodičku nakonec nešel.“ Jeho rodiče si asi budou muset pořídit nové, vodotěsné mobilní telefony.